Gaslighting w związku – czy to też Twój problem?

  • Przesadzasz!
  • Wydawało Ci się…
  • Przecież lubisz chodzić do moich rodziców.
  • Przez Ciebie czuje się winny!
  • O co Ci znowu chodzi?
  • Ten ślad na koszuli to nie jest szminka!

Jeżeli słyszysz takie słowa, to bardzo możliwe, że jesteś ofiarą GASLIGHTINGU. 

Gaslighting (z angielskiego przygaszenie światła) to rodzaj psychicznej manipulacji, celowej i kierowanej do konkretnej osoby. 

Jeśli trwa zbyt długo, manipulator przejmuje kontrolę nad tym, jak jego ofiara postrzega rzeczywistość. Ostatecznie Ty, jako ofiara, tracisz kontrolę nad swoim życiem, bo będąc niepewna własnych wartości, pozbawiona własnego zdania, prowokujesz partnera do tego, żeby podpowiadał, prowadził za rękę i przekazywał swój system wartości. Wówczas znowu słyszysz: „ja tego nie powiedziałem”, „o co Ci do cholery chodzi” i … uznajesz każde jego słowo za prawdę. 

Z czasem dochodzi do tego, że ofiara manipulacji dla własnego komfortu przemilcza to, co czuje, aby osiągnąć własny cel, choćby spokój w domu czy przyjemny wieczór. 

Czy dajesz sobą manipulować, bo nie chcesz poznać prawdy? 

Dlatego tak ważna jest refleksja nad samą sobą, nad rozpoznaniem przyczyn wchodzenia w rolę ofiary, bo pozostawanie w tym stanie, gdy już sama nie wiesz, co myślisz, prowadzi do frustracji, zagubienia, czy nawet depresji. 

Szacunek wymaga, aby liczyć się ze zdaniem drugiego człowieka. Każda osoba, która odbiera Ci prawo do własnego odczuwania i postrzegania rzeczywistości, stosuje wobec Ciebie przemoc i manipulację.

Termin „gaslighting” pochodzi ze sztuki ,,Angel Street’’ z 1938 roku, którą Alfred Hitchcock później zaadaptował do filmu ,,Gaslight’’, w którym mężczyzna, żeby okraść własną żonę, próbuje przekonać ją, że zwariowała. Kobieta stopniowo zaczyna kwestionować własne wspomnienia i spostrzeżenia.

10 oznak gaslightingu w związku

Jeśli zastanawiasz się, czy jesteś ofiarą gaslightingu, zastanów się, czy twój partner przejawiał wobec Ciebie którekolwiek z poniższych zachowań:

  1. Kłamał lub zaprzeczał i odmawiał przyznania się do kłamstwa, nawet jeśli pokazałaś mu dowód
  2. Upierał się, że zdarzenie lub zachowanie, którego byłaś świadkiem, nigdy się nie wydarzyło i że źle je pamiętasz
  3. Zmieniał tematu lub odmawiał słuchania 
  4. Mówił Ci, że przesadzasz
  5. Obwiniał Cię – mówiąc, że gdybyś zachowywała się inaczej, inni by Cię ,,tak’’ nie traktowali, więc to naprawdę Twoja wina
  6. Próbował pięknymi słowami załagodzić sytuacje
  7. Przekręcał historię, aby siebie wybielić
  8. Po wypowiedzeniu obraźliwych słów powtarzał, że to był tylko żart, a Ty nie możesz być taka wrażliwa 
  9. Nie wyrażał zgody na kontakt z osobami, które widziały objawy manipulacji

Leave A Comment

Your email address will not be published.